Mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego?
Współczesny rynek nieruchomości ma sporo do zaoferowania osobom, które chcą kupić mieszkanie. Do wyboru są lokale z rynku wtórnego i pierwotnego. Wszystkie mają swoje wady i zalety, ale pod względem nowoczesnych technologii, energooszczędnych rozwiązań i dostępnej infrastruktury zazwyczaj wygrywają mieszkania deweloperskie. Dowiedz się, dlaczego szala zwycięstwa często przechyla się na ich stronę.
Swoboda aranżacji
Mieszkanie w stanie deweloperskim ma przemyślany układ, a często jeszcze na etapie realizacji inwestycji można zawnioskować o zmiany, np. przesunięcie ścianki działowej czy otworzenie kuchni na salon. Nowy właściciel może też swobodnie kreować oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych – zgodnie z własną wizją, bez konieczności dostosowywania się do już gotowych instalacji.
Koszty wykończenia
Rzadko udaje się kupić mieszkanie z rynku wtórnego, które pod względem układu wnętrz i wyposażenia nadawałoby się od razu do zamieszkania. Jeżeli takie znajdziesz, to możesz zaoszczędzić sporo na remoncie, w przeciwnym razie musisz liczyć się z kosztem wyburzeń czy skuwania ścian, ich wyrównywania i dopiero malowania czy tapetowania.
Standard deweloperski oznacza, że powierzchnie są idealnie gładkie, przygotowane do prac wykończeniowych. Napraw nie wymagają też okna ani drzwi wejściowe, które są nowe i odpowiadają współczesnym standardom. Nie musisz też martwić się kondycją instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.
Bezpieczeństwo
W nowym budownictwie inwestorzy stosują szereg rozwiązań mających pozytywny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Osiedla są grodzone, a często też objęte monitoringiem. Każde mieszkanie ma własny kod dostępu otwierający drzwi wejściowe.
Lokalizacja
Zdarza się, że mieszkania deweloperskie nie znajdują się blisko centrum, lecz są zlokalizowane na obrzeżach, a nawet pod miastem. To rozwiązanie o wielu zaletach, które pozwala cieszyć się bliskością natury. Osoby, które szukają lokalu w konkretnej dzielnicy mogą sprawdzać oferty z rynku wtórnego – zazwyczaj można znaleźć wśród nich apartamenty w kamienicach czy mieszkania usytuowane w pobliżu najważniejszych punktów w mieście. Automatycznie jednak trzeba liczyć się z wyższą ceną takich nieruchomości – często przekraczającą nawet koszt zakupu lokalu z rynku pierwotnego.
Jeżeli nie straszny Ci remont i jesteś gotowy poświęcić więcej czasu na znalezienie konkretnego mieszkania w wybranej lokalizacji, możesz sprawdzać oferty mieszkań wtórnych. Dla tych, którym zależy na nowoczesnym standardzie i dużej swobodzie aranżacyjnej powstają wygodne apartamenty w stanie deweloperskim. Często z opcją „wykończenia pod klucz”.