Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkaniaRadość z otrzymania kluczy do nowego mieszkania nie powinna uśpić Twojej czujności. Zanim odbierzesz nieruchomość zwróć uwagę na kwestie techniczne, które mają istotne znaczenie dla eksploatacji lokalu. Podczas oględzin przeprowadzanych w towarzystwie przedstawiciela dewelopera sprawdź wykończenie podłóg, ścian, instalacji. Dopiero, gdy ocenisz, że wszystko jest w porządku, podpisz protokół zdawczo-odbiorczy.

Protokół zdawczo odbiorczy to dokument podpisywany przy przekazywaniu mieszkania w ręce nowego właściciela. Oznacza, że zapoznał się on ze stanem technicznym nieruchomości i akceptuje ją w prezentowanej formie. Zanim do tego dojdzie warto sprawdzić wszystkie zakamarki. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Usterki techniczne

Niektóre usterki techniczne widać gołym okiem – krzywe ściany, niestarannie wyrównane posadzki, wilgoć powodująca wybrzuszenia czy wystające kable to tylko niektóre z możliwych usterek. Przy oględzinach warto porównać z projektem:

  • układ pomieszczeń,
  • metraż z podziałem na każde pomieszczenie,
  • lokalizację ścianek działowych,
  • lokalizację okien i wybicia na drzwi,
  • rozmieszczenie grzejników oraz kaloryferów,
  • rozprowadzenie instalacji elektrycznej / gazowej / wodnej.

Dobrze jest przeprowadzić własny test instalacji elektrycznej. W tym celu wystarczy wkręcić klasyczną żarówkę i sprawdzić, czy po włączeniu działa prawidłowo, bez zwarć i przepięć.

Nie wszystkie błędy architektoniczne czy instalacyjne da się zaobserwować podczas pierwszych oględzin. Zdarza się, że źle osuszone tynki czy pomyłki w układzie rur dają o sobie znać później – na etapie remontu lub eksploatacji nieruchomości. Część z nich objęta jest gwarancją dewelopera i może być przez niego poprawiona bezpłatnie.

Odbiór samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Nie masz wystarczającej wiedzy lub czasu, aby gruntownie sprawdzić nieruchomość przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego? Możesz skorzystać ze wsparcia firmy, która zajmuje się profesjonalnym odbiorem mieszkań od deweloperów. Okazuje się, że przy tej czynności obowiązuje około 40 przepisów i ustaw, których zapisy znane są głównie fachowcom działającym w branży. Rozporządzenia co pewien czas się zmieniają, dlatego samodzielne ich śledzenie jest niezwykle czasochłonne.

Niektóre firmy proponują nie tylko usługi pomiarowe, ale też badania termowizyjne. Przed tą metodą nie ukryją się żadne wycieki, plamy wilgoci czy mostki termiczne. Choć niewidoczne gołym okiem, to w dalszej eksploatacji mogłyby powodować znaczne szkody w postaci pleśni lub grzybów.